Perusturvalautakunta |
§ 125 |
20.09.2011 |
Osallistuminen sosiaali- ja terveydenhuollon alueelliseen kokeiluun
SOS § 125
Jyväskylän kaupunki on jättänyt sosiaali- ja terveysministeriöön hakemuksen osallistumisesta sosiaali- ja terveydenhuollon alueelliseen kokeiluun. Hakemus koskee Jyväskylän yhteistoiminta-alueen ja Keski-Suomen seututerveyskeskusalueen kuntia. Tavoitteena on selvittää sosiaalipalveluiden siirtoa yhteistoiminta-alueille vuoden 2015 alusta.
Keuruun kaupunginvaltuuston päätöksen 29.8.2011 mukaisesti Keuruu ei toistaiseksi päätä siirtää sosiaalihuollon tehtävien järjestämis- ja tuottamisvastuuta yhteistoiminta-alueelle.
Koska tilanne on tulevaisuuden suhteen avoin, olisi mm. keskitettävien palvelujen osalta järkevää osallistua hankkeeseen. Keuruun kustannusosuus vuosina 2012-2013 olisi yhteensä 2051 €.
Oheismateriaali:
Jyväskylän perusturvalautakunnan päätös 25.8.11 §130
Hankehakemus/Sosiaali- ja terveydenhuollon integraation toteuttaminen Keskisen Keski-Suomen alueella
Perusturvajohtajan ehdotus:
Perusturvalautakunta esittää kaupunginhallitukselle, että Keuruun kaupunki/perusturva osallistuu sosiaali- ja terveydenhuollon alueelliseen kokeiluun Jyväskylän kaupungin jättämän hankehakemuksen pohjalta.
Päätös: Ehdotus hyväksyttiin.
____________________