Siirry sisältöön
Keuruu - etusivu
Muuta tekstin kokoa
Muuta tekstin kokoa

Taloudellinen tiedotustoimisto TAT järjesti kilpailun 70-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi yhteistyössä Suomen Opinto-ohjaajat ry:n kanssa.

Meidän paras koulu! -kilpailussa etsittiin keväällä 2017 Suomen yhteisöllisintä koulua. Kriteereinä yhteisöllisyyden lisäksi olivat suvaitsevaisuus, oppivaisuus ja aktiivinen toiminta omassa ympäristössä. Voittajaksi valittu Haapamäen yhteiskoulu onnistui omalla kilpailuvideollaan viestimään rajat ylittävää yhteisöllisyyttä – koulun videolta käy ilmi, kuinka myös perheet osallistuvat koulun arkeen.

– Kolme vuotta sitten unelmamme toteutui, kun mittava koulumme peruskorjaus valmistui. Saimme kaikki perusopetusluokat saman katon alle ja koulunkäynti yhtenäiskoulussamme saattoi alkaa. Koulussamme sykkii lämmin kyläkoulusydän, jossa aidosti olemme yhtä suurta perhettä: oppilaat, henkilökunta ja kotijoukot. Sanotaan, että yhtenäiskoulu on toiminnallisesti valmis noin kymmenen vuoden päästä, mutta minusta tuntuu, että olemme jo nyt kolmen vuoden harjoittelun jälkeen aika hyvässä iskussa. Onhan tämä meidän paras rakas koulumme, kommentoi Haapamäen yhteiskoulun rehtori Jukka-Pekka Ärling.

Haapamäen yhteiskoulu palkitaan 15 000 € palkinnolla, jonka koulu saa käyttää hyvän työn jatkamiseen yhteisöllisyyden parissa. Palkinto luovutetaan Haapamäen yhteiskoululle Yrittäjän päivänä 5.9. Haapamäellä. Meidän paras koulu! -kilpailuun osallistui yhteensä 19 koulua ympäri Suomea.

Katso kilpailuvideo tästä

Tutustu Haapamäen yhteiskouluun

Jaa artikkeli Facebookissa